افتتاح ویدئو‌کنفرانسی ۲۰۶ پروژه گردشگری و صنایع‌دستی استان تهران/ دکتر مونسان: انجام سفر در نوروز منوط به رعایت پروتکل‌های بهداشتی است

افتتاح ویدئو‌کنفرانسی ۲۰۶ پروژه گردشگری و صنایع‌دستی استان تهران/ دکتر مونسان: انجام سفر در نوروز منوط به رعایت پروتکل‌های بهداشتی است

به گزارش روابط عمومی شرکت مادرتخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی و به نقل از میراث آریا ، در این مراسم که عیسی فرهادی فرماندار تهران، پرهام جانفشان مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان تهران و تعدادی از مدیران و مسئولان وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیز حضور داشتند، دکتر علی‌اصغر مونسان هتل رایا را در خیابان نجات‌الهی تهران افتتاح کرد و از محل آن هتل در مراسمی ۲۰۵ پروژه دیگر به‌صورت ویدئو‌کنفرانسی افتتاح شد.
او پس از افتتاح این پروژه‌ها، به خیابان ولی‌عصر رفت و از هتل تازه تأسیس ولیعصر بازدید کرد.
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در بازدید از بخش‌های مختلف این هتل سه ستاره و در گفت‌و‌گو با سرمایه‌گذار و مالک هتل، بر حمایت همه‌جانبه دولت تدبیر و امید از سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری خبر داد.
در خواست دکتر مونسان از مردم برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی
او در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران با تأکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی گفت: «به‌عنوان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از مردم عزیزمان خواهش می‌کنم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند، خصوصا موضوع استفاده از ماسک را که همکاران ما در وزارت بهداشت بر آن تأکید دارند، به‌طور جدی مورد توجه قرار دهند.»
دکتر مونسان بیان کرد: «تجمع‌ها و نیز برگزاری مراسم‌هایی مثل عروسی و عزا اصلا به صلاح نیست. باید بتوانیم جلوی انتشار بیشتر این ویروس را بگیریم. اگر قرار است نوروزی داشته باشیم که در آن سفر انجام شود منوط به این است که پروتکل‌های بهداشتی از همین حالا و برای همیشه رعایت شود تا شاهد شیوع پیک چهارم کرونا در کشور نباشیم.»
او سپس به برنامه‌ریزی‌ها برای سفرهای احتمالی نوروزی اشاره کرد و افزود: «در این خصوص جلسه‌ای را در کمیته امنیتی اجتماعی ستاد مقابله با کرونا برگزار کردیم و مفصل در این‌باره صحبت شده است. یک سال است که از شیوع این ویروس می‌گذرد و تأثیراتی را روی گردشگری گذاشته است. به همین خاطر در این خصوص در آن جلسه مفصل بحث شد که درباره نوروز و سفرهای احتمالی نوروزی چگونه باید برنامه‌ریزی کنیم.»
پروتکل‌های بهداشتی در حوزه گردشگری رعایت می‌شود
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ادامه داد: «خوشبختانه پروتکل‌های دقیق بهداشتی در حوزه گردشگری انجام می‌شود، وزارت بهداشت درباره سفرهای مدیریت شده که تحت نظارت ما انجام می‌شود نگرانی ندارد، آنچه که مورد نگرانی آن‌هاست سفرهای انبوهی است که خارج از ضابطه و بدون مدیریت انجام می‌شود. یعنی این که هرکسی با ماشین خود به سفر می‌رود و معلوم هم نیست در کجا اقامت می‌کند؟ این موجب نگرانی است. البته اگر افراد با ماشین شخصی سفر بروند اما در مراکز اقامتی تحت نظارت ما اقامت کنند این نیز قابل قبول است و نگرانی در این خصوص کمتر است.»
او اضافه کرد: «بنابر‌این در مدل اول سفرها یعنی سفرهایی که با تور و تحت نظارت ما انجام می‌شود و در مدل دوم که با تور نیست اما اقامت در مراکز اقامتی تحت نظارت این وزارتخانه انجام می‌شود، کمتر نگرانی داریم و تحت کنترل است. نگرانی ما و وزارت بهداشت برای نوع سوم سفر یعنی سفرهای انبوه و مدیریت نشده است.»
تمام تلاش‌ها برای حفظ جان مردم است
دکتر مونسان در ادامه با تأکید بر سلامتی مردم و حفظ جان آن‌ها، عنوان کرد: «یک سال است که مردم سفر نرفته‌اند اما همه تلاش ما برای جان مردم است. درخواستم از مردم عزیزمان این است که با وزارت بهداشت همکاری شود و سفرها حتما با رعایت پروتکل‌های بهداشتی باشد. خصوصا در سفرهای احتمالی در نوروز حتما باید به دستورالعمل‌های وزارت بهداشت توجه جدی کرد. البته به استانداران سراسر کشور اعلام شده که امسال کمپ‌های گردشگری نخواهیم داشت. چادر‌زدن در هیچ نقطه‌ای از کشور مجاز نیست. اگر همه به هم کمک کنیم از همین حالا می‌توانیم جلوی شیوع موج چهارم کرونا را بگیریم.»
هتل‌های ۵ ستاره تهران افزایش پیدا می‌کند
او سپس به پروژه‌های افتتاحیه امروز در استان تهران اشاره کرد و گفت: «این استان به لحاظ موقعیت سیاسی و تجاری نیاز به اقامتگاه‌ها با ستاره‌های مختلف دارد. نیاز تهران اکنون بیشتر به اقامتگاه‌هایی با ستاره‌های بالا است. دو هتل ۵ ستاره در تهران در دولت دوازدهم افتتاح شده و تا پایان فروردین ۱۴۰۰ نیز یک هتل ۵ ستاره دیگر افتتاح خواهد شد.»
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، یادآور شد: «در دولت دوازدهم قرار شد به تدریج در استان تهران اقامتگاه‌های بوم‌گردی احداث شود که خوشبختانه این اتفاق افتاده است و امروز نیز یک اقامتگاه بوم‌گردی در استان تهران افتتاح شد.»
او اظهار کرد: «در کنار اقامتگاه‌های بوم‌گردی شکل جدیدی از اقامتگاه را در کشور داریم به‌نام بوتیک‌هتل که شروع آن با تهران بود که این شکل از اقامتگاه‌ها، استفاده بهینه از ظرفیت‌های حوزه گردشگری است و هوشمندانه کمبود اقامتگاه‌ها در شهرهای مختلف جبران می‌شود.»
حذف گذرنامه بین ایران و ترکیه در حد پیشنهاد است
دکتر مونسان در پاسخ به سؤال یکی دیگر از خبرنگاران درباره حذف گذرنامه بین گردشگران ایران و ترکیه، گفت: «در سفری که به ترکیه داشتیم آن‌ها تجربه‌ای را که با یکی از کشورهای همسایه داشتند، مطرح کردند و آن هم این است که علاوه بر لغو ویزا، پاسپورت را نیز حذف کرده‌اند، آن‌ها اعتقادشان بر این است که اگر این مدل را با ایران اجرایی کنند می‌تواند به تقویت گردشگری بین دو کشور کمک کند. اخیرا نیز این موضوع مجددا از سوی آن‌ها مطرح شده اما فعلا در حد پیشنهاد ترکیه به ما است به نظرم پیشنهاد بدی نیست باید این موضوع را با وزارت خارجه و دستگاه‌های امنیتی مطرح کنیم.»
۲۰۶ پروژه‌ای که امروز به‌صورت ویدئو‌کنفرانسی با حضور دکتر علی‌اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افتتاح شد شامل چهار هتل، چهار هتل‌آپارتمان، یک اقامتگاه بوم‌گردی، یک واحد بوتیک‌هتل، دو مجتمع گردشگری، ۱۰ سفره‌خانه سنتی، ۳۷ دفتر خدمات مسافرتی است. همچنین ۲۲ گارگاه صنایع‌دستی گروهی و ۱۲۶ کارگاه صنایع‌دستی انفرادی آغاز به‌کار کردند.
با افتتاح این پروژه‌ها برای ۹۳۶ نفر اشتغال ایجاد شده و در مجموع ۸۱۶ تخت به ظرفیت‌های اقامتی استان تهران اضافه شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.