بازتاب لغو قریب‌الوقوع روادید ایران و روسیه در رسانه‌های جهان

بازتاب لغو قریب‌الوقوع روادید ایران و روسیه در رسانه‌های جهان

به‌گزارش روابط عمومی شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی به نقل از خبرنگار میراث‌آریا ، به گفتۀ ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، آژانس گردشگری فدرال روسیه در حال همکاری با ایرانی­‌ها برای تدوین سازوکارهای پیاده‌­سازی توافق‌های مربوط به لغو روادید است.
او در کنفرانس خبری روز گذشته عنوان کرد: «امیدواریم این کار به‌زودی به پایان برسد و توافق‌نامه اجرایی شود.»
سخنگوی امور خارجه روسیه اضافه کرد که تصمیم­‌گیری در مورد زمان اجرایی‌ شدن این توافق‌نامه به موقعیت همه­‌گیری کرونا در روسیه و ایران، و اقدامات قرنطینه‌­ای مروبط به این بیماری در دو کشور بستگی دارد.
این توافق‌نامه در مورد سفرهای گردشگران گروهی بدون نیاز به اخذ ویزا در ۲۸ مارس سال ۲۰۱۷، طی سفر روحانی رئیس­‌جمهوری ایران به مسکو امضا شده بود.
ایران یک توافق‌نامۀ تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا امضا کرده است که با اینکه بیشتر مربوط به محصولات حامل انرژی می­‌شود، درها را برای تجارت­‌های دیگری مانند صنایع‌دستی و سایر کالاها مانند میوه، منسوجات و به طور کلی گردشگری باز می­‌کند.
خبری که ماریا زاخارووا در کنفرانس روز گذشته اعلام کرد، بازتاب بین‌­المللی گسترده‌­ای را به‌دنبال داشت. برای مثال، وب‌سایت Russia Briefing به شرح این خبر پرداخت و بخش‌­هایی از صحبت‌­های سخنگوی امور خارجه را منتشر کرد.
وب‌سایت dailygovjobs هم با عنوان «روسیه می­‌گوید لغو روادید برای گردشگران ایرانی به زودی اجرایی می­‌شود» به شرح این خبر پرداخت و از قول زاخارووا نوشت: «بر اساس این توافق‌نامه، گروه­‌های گردشگرِ پنج تا ۵۰ نفره قادر خواهند بود به مدت ۱۵ روز در روسیه اقامت داشته باشند.»
خبرگزاری Nairohost هم در گزارشی به روند تدوین این قرارداد بین ایران و روسیه پرداخت و اجرایی‌ شدن آن را به تعیین یک شریک ایرانی به‌منظور تعدیل اجرایی شدن قرارداد از سوی آژانس گردشگری روسیه موکول کرد.
وبسایت روسی cod۳۴ نیز به شرح این خبر پرداخت و از سوی ماریا زاخارووا نوشت: «امیدواریم این کار هر چه زودتر تکمیل شده و توافق اجرایی شود.»
همچنین، خبرگزاری روسی giperssilka هم خبری درباره این توافق بین ایران و روسیه منتشر کرد که در آن از قول سخنگوی امور خارجه روسیه نوشت: «توافق برای لغو روادید سفرهای گردشگری گروهی بین مسکو و تهران در آینده‌ای نزدیک اجرایی خواهد شد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *