توجه به پروتکل‌های بهداشتی در موزه‌ها و ارائه خدمات و مراقبت‌های بهداشتی افزون‌تر

توجه به پروتکل‌های بهداشتی در موزه‌ها و ارائه خدمات و مراقبت‌های بهداشتی افزون‌تر

به گزارش روابط عمومی شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی و به نقل از میراث آریا ، در پیام علی‌اصغر مونسان که در روز ۲۹ بهمن‌ماه ۹۹ در افتتاحیه همایش بین‌المللی پیامد‌های اجتماعی و فرهنگی کرونا برحوزه‌های میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌فرهنگی خلاق و هنرهای سنتی توسط علیرضا حسن‌زاده قرائت شد، آمده است:
«انسانی که سودای تسخیر سیارات و سفر به اعماق کهکشان‌ها را در سر می‌پروراند در برابر ویروسی که حتی به چشم نمی‌آید، درمانده است و جهان شاهد بیماری و مرگ انسان‌های بی‌شماری در کشورهای مختلف بوده است.
این بحران بزرگ که همه ابعاد زندگی انسان از سلامتی تا کسب‌و‌کارش را تهدید می‌کند، او را به تأملی دوباره و بازاندیشی در زمینه الگوی رفتارهایش بر این کره خاکی فرا می‌خواند و این تصور که پیشرفت‌های تکنولوژیک و مادی انسان، او را به جایگاهی چنان بلندپایه و رفیع رسانده که برخلاف انسان سده‌های قبل در برابر همه‌گیری مصون است، با وقوع کرونا فرو ریخت.
نمونه‌ای از کج‌رفتاری‌های موجود در جهان را در همین دوره کرونا می‌توان در تحریم کشور ما که فشاری بسیار زیاد بر مردم ایران وارد کرد جست‌و‌جو کرد، چگونه می‌توان تصور کرد که به راحتی پیمان‌های حقوقی و بین‌المللی در جهان نقض شود و آحاد مردم یک جامعه در برابر چنین فشار مضاعفی از بی‌رحمی‌ها و سختی‌های اقتصادی قرار گیرند.
وقوع این همه‌گیری در اوج پیشرفت‌های فناورانه انسان بر روی زمین فرصتی برای بازاندیشی و تأملی دوباره، درباره همه الگوهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است که آدمی در جهان شکل بخشیده است. در سنت الهی تاریخ هر رخداد تلخ فرصتی برای بازاندیشی و کنار گذاشتن فراموشی بوده است.
گردشگری در دهه‌های اخیر به‌صورت الگوی غالب اقتصاد جهان تبدیل شده، کرونا همه تعاریف و معیارها را با چالشی جدی رو‌به‌رو کرده است، به‌واقع قرنطینه و فاصله فیزیکی و عدم جابه‌جایی نقطه مقابل این الگو قرار گرفت که با بسته شدن مرزهای کشورها در برابر مسافران و ورشکستگی و کاهش شدید درآمد و فعالیت صنایع مربوط به گردشگری همراه شد.
فعالیت صنایع هوایی و زمینی و شرکت‌های مسافرتی دچار اختلال شدید شد، هتل‌ها بخش عمده درآمد خود در جهان را از دست دادند و مشاغل و ذی‌نفعان اقتصاد گردشگری با مشکل بیکاری در جهان مواجه شدند. پیش‌بینی سازمان جهانی گردشگری از رشد گردشگری در سال ۲۰۲۰ محقق نشد و کل اقتصاد جهان کوچک‌تر و با رکود مواجه شد.
بی‌شک همه اجزای چرخه اقتصاد گردشگری پس از عبور از کرونا باید به پروتکل‌های بهداشتی جایگاهی مهمتر بخشیده و اقتصاد گردشگری را با سیاستگذاری سلامت به شکلی عمیق مرتبط سازند، از سوی دیگر لزوم تقویت زیرساخت‌های مجازی در حوزه گردشگری و البته حوزه‌های دیگر چون آموزش با وقوع همه‌گیری کرونا احساس شد.
توجه به پروتکل‌های بهداشتی در موزه‌ها و ارائه خدمات و مراقبت‌های بهداشتی افزون‌تر، بخشی از آینده گردشگری و میراث‌فرهنگی دوره پساکرونا در جهان را رقم می‌زند.
ایران عزیز ما نیز چون همه کشورهای دیگر با معضل رکود و کاهش شدید گردشگر به‌دلیل قرنطینه و قوانین دوره کرونا رو‌به‌رو شد که این مسئله ضررهای فراوانی را متوجه اجزای کلیدی اقتصاد گردشگری در کشور کرد، هتل‌ها، صنعت حمل‌و‌نقل هوایی و زمینی، رستوران‌ها و مراکز بوم‌گردی، آژانس‌های مسافرتی و نیروی انسانی شاغل در این بخش از اقتصاد کشور با مشکل رو‌به‌رو شدند.
دولت و خصوصا وزارتخانه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بر پایه وظایف حاکمیتی خود در حد توان تلاش کرده است تا زیان‌های این بخش را به طریقی جبران کند،همچنین کمک‌ها و حمایت‌های مالی و اقتصادی از بخش‌ها و گروه‌های مربوط در قالب وام‌های بلا‌عوض، معوق کردن مطالبات و بدهی‌های مالی ناشی از وام‌ها و غیره در این راستا انجام شده است.
هم‌زمان با این کمک‌ها تلاش شد تا از گروه‌های شاغل در این حوزه نیز حمایت شود و استفاده از فضای مجازی و خدمات در قالب گردشگری مجازی نیز در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفت، همچنین آگاهی‌بخشی در مورد سفرهای داخلی و فرهنگ‌سازی در زمینه رعایت پروتکل‌های بهداشتی از فعالیت‌های دیگر این وزارتخانه در دوران همه‌گیری کرونا بوده است.‌»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.