مهندس ضرغامی: صمیمیت رهبرمعظم‌انقلاب با مسیحیان در دوران دفاع‌مقدس گواهی بر ارتباط مسالمت‌آمیز ایرانیان و ارامنه است

به گزارش روابط عمومی شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی و به نقل از خبرگزاری میراث آریا، مهندس سید عزت الله ضرغامی، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در حاشیه بازدید از کلیسای سرکیس مقدس تهران با اسقف سرکیسیان دیدار و گفت‌وگو کرد.

او در ابتدا ضمن قدردانی از حضور معنوی اسقف سرکیسیان در ایران، گفت: ایرانیان همواره نسبت به حضور هم‌وطنان ارامنه در کشورشان افتخار می‌کنند.

وزیر میراث فرهنگی ضمن اشاره به نگاه مثبت اسقف سرکیسیان نسبت به ایران، دیدار و گفت‌وگو با او را عاملی اطمینان بخش در خصوص وجود رابطه مثبت و عمیق میان ایرانیان و ارامنه دانست و افزود: ما در قرآن‌کریم نزدیک‌ترین افراد به خود را مسیحیان می‌دانیم و بسیاری از آیات و روایات ائمه‌اطهار که به مثابه محور حرکت و اعتقاد ایرانیان است، مربوط به حضرت مریم، حضرت مسیح و شخصیت های دین مسیحیت است.

مهندس ضرغامی به آیاتی از سوره‌مبارکه مریم اشاره کرد و ادامه داد: در قرآن کریم حضور حضرت‌مسیح(ع) همواره مایه برکت دانسته شده است و شخصیت حضرت مریم(ع) به عنوان یک بانوی بزرگ عالم بشریت، بسیار ویژه و برجسته است.

وزیر میراث‌فرهنگی در ادامه با بیان این که حضرت‌مریم(ع) آبروی خویش را با پروردگار متعال به معامله گذاشت و اظهار کرد: بسیاری از افراد تحت آزمایش الهی قرار می گیرند اما حضرت مریم(ع) مورد آزمایش آبرو قرار گرفت و در این برهه نیز در بالاترین سطح پیروزی قرار گرفت.

مهندس ضرغامی با بیان این که ارامنه در طول تاریخ ایران، همواره رابطه خوبی با ایرانیان داشتند به دوران دفاع‌مقدس و جنگ ایران و رژیم بعث عراق اشاره کرد و گفت: بسیاری از هموطنان ارامنه ما در طول جنگ حق علیه باطل به شهادت رسیدند و رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بارها به منازل ایشان رفتند و با آنها به طور صمیمانه‌ای هم‌غذا و هم کلام شدند.

او تصاویر رابطه صمیمانه رهبر معظم انقلاب به عنوان یک رهبر دینی با ارامنه را با ارزش توصیف کرد و اظهار کرد: مسیحیان در طول جنگ ایران و عراق ۱۱۴ شهید داشتند و این عدد به نسبت جمعیت آنها در ایران بسیار بالا و ارزشمند است.

وزیر میراث فرهنگی با تأکید بر این که کلیساهای ارامنه مورد احترام مردم ایران است، افزود: ما ۲۶ اثر ثبت جهانی در یونسکو داریم که یکی از آن‌ها مربوط به ۳ کلیسای بزرگ ارامنه در ارومیه است.

مهندس ضرغامی در پایان این دیدار با اشاره به حضور پر رنگ و مثبت نمایندگان مسیحی و ارمنی در مجلس شورای اسلامی، خدمات و تلاش های آن ها را برای مردم ایران مورد احترام و قدردانی دانست.

 

ایران همیشه در قلبم است

در ابتدای این دیدار اسقف سرکیسیان ضمن خوش‌آمدگویی به وزیر میراث‌فرهنگی به رابطه صمیمانه و مسالمت‌آمیز میان ایرانیان و ارامنه در طول تاریخ اشاره کرد و گفت: همواره ایران، در قلبم بوده و خود را در زمره ساکنین درجه اول ایران به حساب می‌آورم.

او همچنین ضمن ابراز خرسندی از حضورش در ایران گفت: برخلاف بسیاری از کشورها جایگاه خاص و ویژه‌ای به زنان ایرانی داده شده است و این یکی از خصوصیات بارز ایرانیان به شمار می‌آید کما این که در تاریخ هم شواهد زیادی بر حضور مثبت زنان در کنار مردان چه در جنگ، صلح و آبادانی کشور وجود دارد.

اسقف سرکیسیان همچنین با اشاره به رابطه خوب دولت و حکومت با ارامنه، ایران را وطن دوم خود دانست و دفاع از ایران در همه مجامع بین المللی را وظیفه خود خطاب کرد.

در پایان این دیدار کتابی شامل نقاشی های مینیاتوری دوران قاجار به سه زبان ارمنی، عربی و مسیحی از سوی اسقف سرکیسیان به وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اهدا شد و مهندس ضرغامی به همراه اسقف سرکیسیان ناهار را صرف کردند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *