وزیر میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری : حاضریم ورود افغان‌ها را تسهیل كنیم

وزیر میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری : حاضریم ورود افغان‌ها را تسهیل كنیم

48/8 درصد از 125هزار گردشگر سلامتی كه در سال 1398 به ایران آمدند، اهل افغانستان بودند و حالا علی‌اصغر مونسان وزیر وزارتخانه تازه‌تاسیس میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری می‌گوید: «در تلاشیم در رایزنی با وزارت امور خارجه نرخ تعرفه برای بیماران افغانستانی را تعدیل كنیم. ولی این امر هم منوط به راستی‌آزمایی دقیق از سوی نهادهای نظارتی است، چراكه تمایل به كار بدون مجوز در ایران می‌تواند پیچیدگی‌های آن را بیشتر كند.» چیزی كه مدیركل گردشگری سلامت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكی در وصف آن در گفت‌وگویی كه در همین شماره از او در «اعتماد» منتشر شده، می‌گوید: «گردشگری سلامت افغانستانی‌ها دست واسطه‌هاست» و بخش عمده این اتفاق به سبب محدودیت و موانعی است كه در صدور ویزا از سوی ایران وجود دارد.
با این وصف و در حالی که ایران و افغانستان زبان، تاریخ، فرهنگ و دین مشترک دارند و روابط میان دو کشور می‌توانست خیلی بهتر از حال حاضر باشد اما در چند ماه اخیر شاهد حوادثی بوده‌ایم که اگر مدیریت روابط بین دو کشور بهتر عمل کرده بود به خاطره تلخی تبدیل نمی‌شد. یکی از مسوولانی که می‌تواند در این عرصه ورود بیشتر و موثرتری داشته باشد، وزیر وزارتخانه‌ای است که مسوولیت گردشگری با اوست. البته نخستین وزیر وزارتخانه «میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری» خیلی رابطه‌ای با خبرنگاران ندارد و ترجیح می‌دهد پرسش‌ها را کتبی پاسخ دهد. این وزیر 50 ساله که تحصیلاتش تا دکترای عمران بوده، تاکید می‌کند: « نزدیک به دو سال است که افغانستان قول داده میزبان ایران در کمیته فنی دو کشور باشد ولی شرایط در آن کشور هنوز فراهم نیست.»
او در مصاحبه‌ای که پیش‌رو دارید همچنین این نوید را می‌دهد که «در سال گذشته با وزارت امور خارجه در خصوص فرآیند صدور روادید به بیماران افغانی از طریق دفاتر خدمات مسافرتی منتخب به توافق رسیدیم.»
دی‌ماه 1398وحید مجروح، مشاور امور بین‌الملل وزارت صحه عامه (بهداشت) افغانستان گفت: «ایران چشمانش را روی ۳۰۰ میلیون دلار بازار گردشگری سلامت افغانستان بسته است»؛ آیا چنین موضوعی صحت دارد؟
افغانستان همواره در زمره کشورهای بازار هدف اصلی گردشگری جمهوری اسلامی ایران و متقاضی محصولات مختلف گردشگری از جمله زیارت، سلامت، تجارت و بازدید اقوام و خویشان بوده است. برای اینکه نشان دهیم بازار افغانستان برای ما اهمیت دارد در کنار تدوین تحقیقات بازار و برنامه اقدام سالانه برای شناخت عمیق‌تر از این بازار، بر تعاملات دولتی نیز تاکید داشته‌ایم. با افغانستان دارای توافقنامه‌های معتبر همکاری‌های مشترک گردشگری (MOU) و برنامه اجرایی هستیم. در این بین میزبان اولین کمیته فنی گردشگری با افغانستان بوده‌ایم که در آن بخش‌های خصوصی دو کشور نیز حضور داشته‌اند. تعاملات استان‌های مرزی‌مان با این کشور در سطح مناسبی است و بسیاری از بیماران سلامت استان خراسان رضوی از این کشور هستند. در همین راستا کشور افغانستان را در سه سال اخیر به عنوان میهمان ویژه در نمایشگاه گردشگری تهران دعوت کردیم و پذیرای هیات افغانستانی بوده‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.