پیام دکتر مونسان به‌مناسبت روز موزه و هفته میراث‌فرهنگی

پیام دکتر مونسان به‌مناسبت روز موزه و هفته میراث‌فرهنگی

به گزارش روابط عمومی شرکت مادرتخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی و به نقل از میراث آریا، در متن پیام دکتر علی‌اصغر مونسان به مناسبت روز موزه و هفته میراث‌فرهنگی آمده است:
«جامعه جهانی ۱۸ می‌ برابر با ۲۸ اردیبهشت را روز جهانی موزه‌ها نام‌گذاری کرده است. امروز در سراسر دنیا روز جشن موزه‌هاست، در کشور ما نیز آغاز هفته میراث‌فرهنگی با روز جهانی موزه‌ها آغاز می‌شود.
با نگاهی به سه قرن تاریخچه موزه‌داری می‌توان مسیر طولانی که موزه‌ها در راستای تکامل و گسترش پیموده‌اند را بیشتر درک کرد. در سرزمینی مثل ایران با ۱۱۰۰۰ سال تجربه زندگی مستمر و خلق تمدن‌ها و فرهنگ‌های مختلف، قطعا وجه میراث‌فرهنگی بر وجوه دیگر آن غلبه می‌کند.
همواره تلاش شده است تا میراث‌فرهنگی توسط خود مردم حفاظت شود در سایه چنین رویکردی در هر پنج روز شاهد افتتاح یک موزه هستیم و بخش خصوصی بیشترین سهم را در این تحول داشته است، به گونه‌ای که ما شاهد رشد ۴۰۰ درصدی در حوزه موزه‌های خصوصی هستیم و در حال حاضر ۱۷۱ موزه خصوصی در کشور فعال است.
در حوزه ثبت نیز از تعداد ۴۰ اثر ثبت جهانی کشورمان در یونسکو به تفکیک ۲۴ اثر ملموس و ۱۶ عنصر ناملموس است که رتبه نهم جهانی در حوزه میراث ملموس و هفتم جهانی در ثبت میراث ناملموس را برای ایران رقم زده است. در این بخش ۱۴ اثر طی دولت‌های یازدهم و دوازدهم در فهرست میراث جهانی جای گرفته است.
این اعداد تنها روایتگر گوشه‌ای از تلاش‌هایی است که در بخش موزه‌ها و میراث‌فرهنگی به سرانجام رسیده و جا دارد ضمن تبریک روز جهانی موزه‌ها و هفته میراث‌فرهنگی، از تمام همکارانم در این حوزه‌ها تشکر و قدردانی کنم.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.