گردشگری جهان منتظر واکسیناسیون نخواهد ماند

گردشگری جهان منتظر واکسیناسیون نخواهد ماند

آخرین جلسه کمیته بحران گردشگری جهانی سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در سال ۲۰۲۰ به‌صورت مجازی و با میزبانی پرتغال برگزار شد. این جلسه با جلسه‌های حضوری بالاترین مقام UNWTO، نخست وزیر آنتونیو کوستا و وزیر امور خارجه پرتغال، آگوستو سانتوس سیلوا همراه بود.
در هفتمین جلسه کمیته، تمرکز اعضا بر روی هماهنگ­‌سازی و تعادل­‌بخشی به احیای گردشگری در سفرهای برون‌­مرزی، پیش و پس از واکسیناسیون بود.
زوراب پولولیکاشویلی دبییرکل UNWTO از دولت­‌ها و سازمان­‌های بین­‌المللی خواست به صورت آشکار اعلام کنند که سفر ایمن امکان‌پذیر است و گردشگری را می‌توان در قالب سفرهای مسئولانه، احیا کرد. جلسه با یک پیام حمایتی از سوی بالاترین مقام نهادهای اروپایی شروع شد.
مارگاریتس شیناس معاون کمیسیون اروپایی حمایت خود را از رویکرد هماهنگ برای رسیدگی به چالش‌های مهم که پیش روی ازسرگیری گردشگری وجود دارد اعلام کرد.
او بر اهمیت بخش گردشگری برای اقتصاد اروپا تأکید و به گام‌هایی که برای حمایت از کسب‌و‌کارها و مشاغل این صنعت برداشته شده است (از ‌جمله کمک‌های مالی بی‌سابقه به این مشاغل)، اشاره کرد.
هری تئوهریس وزیر گردشگری یونان و رئیس گروه فنی کمیته که در ماه اکتبر به منظور یکنواخت‌سازی پروتکل‌ها تشکیل شده بود هم در این جلسه حضور داشت.
به‌علاوه ندرت امیراغلو مشاور دفتر منطقه­‌ای سازمان جهانی بهداشت (WHO) در اروپا در امور سلامت، راهبردها و اولویت‌های فنی، گام‌های ضروری را که باید در راستای موزون‌سازی پروتکل‌های بهداشتی برای گردشگری بین‌المللی برداشته شود ترسیم کرد.
با شروع واکسیناسیون ویروس کووید ۱۹، کمیته جلسه ویژه‌ای در مورد سفرهای برون‌مرزی پس از واکسیناسیون برگزار کرد. اعضای کمیته تأکید داشتند که با توجه افزایش اعتمادِ ناشی از موفقیت‌های اخیر در زمینه تولید واکسن، بخش گردشگری نمی‌تواند منتظر تکمیل شدن فرایند واکسیناسیون در تمام کشورها بماند.
در انتهای جلسه طیف کاملی از اولویت‌های مهم برای جامعه گردشگری نیز به بحث گذاشته شد، از هماهنگ‌سازی کشورها گرفته تا دستیابی به حمایت‌های سیاسی گسترده برای بخش گردشگری. نوآوری در این زمینه می‌تواند راهگشا باشد، چراکه این پتانسیل را دارد که بهبود از پاندمی را تسریع کند و آینده‌ای پایدارتر برای گردشگری خلق کند.
همچنین با توجه به شعار امسال سازمان جهانی گردشگری، «تحول دیجیتال»، تأکید ویژه‌ای هم بر کمک به استارت‌آپ‌ها و جایگاه ویژه آن‌ها در آینده گردشگری شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.